Klima kullanım

ARABAYA BİNER BİNMEZ KLİMAYI EN YÜKSEK AYARA GETİRMEK

Çoğu insan arabaya biner binmez klimayı açar ve en yüksek ayara getirir. Ancak bu büyük bir hatadır çünkü arabaya binmeden yaklaşık bir dakika önce tüm kapıları ve pencereleri açmak çok daha iyidir. Bu şekilde, daha arabayı çalıştırmadan sıcaklık biraz düşecektir. Bu, sürüşe başladığınızda klimanızın çok daha az çalışması gerekeceği anlamına gelir.

'DEVRİDAİMİ' AÇIK TUTMAK

Arabanıza yeni bindiğinizde, devridaimi açmak iyi bir fikirdir. Bu sayede araba çok daha çabuk soğuyacaktır. Ancak araç soğuduktan sonra, klimayı dış havayı kullanmaya geri almalısınız. Bu, soğuk hava akışının araç boyunca çok daha eşit bir şekilde dağılmasını sağlayacaktır.

DIŞARISI HALA SERİN OLDUĞU İÇİN SABAHLARI KLİMAYI AÇMAMAK

Çoğu sıcak gün sabahları hala serindir, ancak öğleden sonra çok sıcak olur. Çoğu insan klimayı yalnızca araba kullanırken gerçekten ısındığında açar. Yine de biraz daha erken açmak daha iyidir, çünkü bu şekilde camların içeride buğulanmasını önlemiş olursunuz. Buğulanmış camlar, camlardan dışarıyı görme yeteneğinizi tehlikeye atabilir ve bu da yolda tehlikeli durumlara yol açabilir.

HAVA AKIŞINI YANLIŞ YÖNE YÖNLENDİRMEK

Çoğu zaman, insanlar hava akışını yanlış yöne çevirdikleri için klimanın açık olduğunu bile fark etmezler. Eşit dağılmış bir hava akışı oluşturmak istiyorsanız, havayı arabadaki kişilerin yüzlerine değil yukarıya doğru yönlendirmelisiniz. Bu şekilde, sadece yüzünüz yerine tüm araba soğuyabilir. Bu şekilde de çok daha rahat edersiniz.

BAKIM

Arabanızın klimasının bile bakıma ihtiyacı var. Klima filtresinin her 15.000 ila 20.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, soğutucuyu da birkaç yılda bir değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle, klimanızın düzgün çalışmasını istiyorsanız, bakımına ayak uydurduğunuzdan emin olun.